D5 Fall STaC

D5
Dec. 5 - Dec. 11


Monday Aft Championship Pairs - 43.0 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
9.75
1
1

W Tordella - Tyn Smith; Salamanca Bridge Club 66.67%
7.31
2


Asim Ulke - David Kozloff; Rodef Shalom 63.99%
5.48
3
2
1
Karen Shipkovitz - Robert Flynn; Rodef Shalom 62.41%
4.11
4


Judith Marshall - Sharon Benz; Airport Bridge Club 62.13%
3.08
5


John Samarco - Lynn Rafferty; South Side Duplicate Brid 61.54%
3.47
6
3

Elizabeth Goldthwait - Cathy Marsteller; South Side Duplicate Brid 59.94%
2.53
7


Arlene Port - Judy Haffner; Rodef Shalom 59.93%
2.60
8
4
2
Richard McNeer - Gary Wire; Rodef Shalom 59.79%
1.95
9
5

Timothy Anderson - Nancy Gleason; Salamanca Bridge Club 59.26%
1.77
6

Sandra Brand - Marcella Retetagos; Rodef Shalom 58.95%
1.59
7

Andrew Makar - Kenneth Snyder; Export DBC 58.93%
1.83

3
Neal Zweig - Nick Chernew; Rodef Shalom 58.82%
1.37

4
Richard Moore - Bruce Antonoff; Export DBC 56.85%
1.11

5
Tish Schiffman - Thomas Koralewski; Airport Bridge Club 56.72%
1.11

6
Beverly Cassidy - Mary Illson; Export DBC 56.55%

Monday Afternoon Small Games - 3.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.69
1
1

Estill Duggins - Karen Bock; Whitehall Duplicate Club 69.79%
3.52
2
2

Sandra McCall - Dale Gregg; Whitehall Duplicate Club 58.33%
2.64
3
3

Dennis Pittman - Donald Turacy Sr; Whitehall Duplicate Club 53.13%

Monday Aft Invitational Pairs - 10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1
1
1
Laura Ross - Mary Smith; Heights Duplicate Club 62.73%
2.25
2
2

Stephanie James - Betty Hitchcock; Heights Duplicate Club 61.26%
1.69
3
3
2
Arlene Abbott - Sybil Herron; Heights Duplicate Club 58.60%
1.27
4
4
3
Louise Brick - Annie Coleman; Heights Duplicate Club 57.93%
0.95
5
5
4
Jane Wolf - Janet Auwerter; Heights Duplicate Club 56.51%
0.75
6
6
5
Adrienne Meyer - Carol Manning; Heights Duplicate Club 55.12%

Mon Aft STaC 299ers - 8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.60
1
1

Syed Ali - Asim Kokan; Rodef Shalom 70.61%
1.20
2
2
1
Allan Cohen - Lois Cohen; Rodef Shalom 62.00%
0.90
3
3
2
Rita DiFrancesco - Joan Davis; Rodef Shalom 58.71%
0.68
4


Linda Shensa - Edith Diamond; Rodef Shalom 57.37%
0.51
5
4

Rebecca Zoretich - Darcy Mcdowell; Rodef Shalom 54.78%

Mon. Aft. STaC Pairs Monday Aft Session

Section A North-South

MPs A B C Names Score
2.53
1


Arlene Port - Judy Haffner; Rodef Shalom 59.93%
1.77
2
1

Sandra Brand - Marcella Retetagos; Rodef Shalom 58.95%
1.27
3
2
1
Neal Zweig - Nick Chernew; Rodef Shalom 58.82%
0.89
4
3
2
Donna Trust - Marilyn Frohlich; Rodef Shalom 55.49%
0.55
5
4
3
Gerald Sandson - Audrey Sandson; Rodef Shalom 54.85%
0.42
6


James Klein - Barbara Klein; Rodef Shalom 53.57%
0.36
7
5
4
Felice Brody - Toby Wolfe; Rodef Shalom 52.96%
0.26
6

Ami Elis - Nurit Elis; Rodef Shalom 50.60%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
2.53
1


Asim Ulke - David Kozloff; Rodef Shalom 63.99%
1.77
2
1
1
Karen Shipkovitz - Robert Flynn; Rodef Shalom 62.41%
1.27
3
2
2
Richard McNeer - Gary Wire; Rodef Shalom 59.79%
0.89
4
3
3
Michael Natelson - Curt Woodhead; Rodef Shalom 54.97%
0.57
5
4

Madeline Kramer - Lessa Finegold; Rodef Shalom 54.66%
0.42
6
5
4
Gerrie Littmann - Ruth Rutter; Rodef Shalom 49.69%
0.36
7
6

Sue Blackburn - Phyllis Berkovitz; Rodef Shalom 49.35%

Section A

MPs A B C Names Score
2.34
1


John Samarco - Lynn Rafferty; South Side Duplicate Brid 61.54%
1.64
2
1

Elizabeth Goldthwait - Cathy Marsteller; South Side Duplicate Brid 59.94%
1.17
3
2

Dale Fishbeck - Pauline Sostarich; South Side Duplicate Brid 57.44%
0.82
4
3

Brenda Merkich - Mary Virginia Kundus; South Side Duplicate Brid 55.45%
0.55
5
4

Jo Anne McDowell - William Orton; South Side Duplicate Brid 52.24%
0.74
6/7
5/6
1
Gary Singer - Ruthe Mayberry; South Side Duplicate Brid 51.60%
0.36
6/7
5/6

Mildred Artman - Jon Oheren; South Side Duplicate Brid 51.60%
0.52

2
Pasquale Agresta - Jack Amstutz; South Side Duplicate Brid 50.32%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.59
1


Patricia Cunkelman - Peggy Shivetts; Export DBC 57.14%
1.11
2
1
1
Beverly Cassidy - Mary Illson; Export DBC 56.55%
0.80
3
2
2
Ruth Boyd - Bertha Vint; Export DBC 52.98%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.59
1
1

Andrew Makar - Kenneth Snyder; Export DBC 58.93%
1.11
2
2
1
Richard Moore - Bruce Antonoff; Export DBC 56.85%
0.80
3


Ernest Collins - Judy Collins; Export DBC 55.95%

Section A

MPs A B C Names Score
1.88
1
1

W Tordella - Tyn Smith; Salamanca Bridge Club 66.67%
1.32
2
2
1
Bonnie Smith - Elnora Morgan; Salamanca Bridge Club 64.35%
0.94
3
3

Timothy Anderson - Nancy Gleason; Salamanca Bridge Club 59.26%
0.66
4
4
2
Donna Basile - Caroline Carbone; Salamanca Bridge Club 47.69%
0.45

3
Kay Kautz - Antoinette Hartman; Salamanca Bridge Club 47.22%

Section B North-South

MPs A B C Names Score
1.59
1


Judith Marshall - Sharon Benz; Airport Bridge Club 62.13%
1.11
2
1
1
Tish Schiffman - Thomas Koralewski; Airport Bridge Club 56.72%
0.80
3


Michael Ryan - Elizabeth Clark; Airport Bridge Club 52.82%
0.69
2
2
Carl Hasselback - Jan Hasselback; Airport Bridge Club 47.37%

Section B East-West

MPs A B C Names Score
1.59
1
1

Dale Anderson - Dorothy May; Airport Bridge Club 58.50%
1.11
2


Jerry Geiger - John Ziemer; Airport Bridge Club 58.45%
0.80
3


Allen Beroza - Barbara Libby; Airport Bridge Club 56.85%
0.69
2
1
Arthur Schumacher - Barbara Multerer; Airport Bridge Club 50.97%

Monday Afternoon Pairs Monday Aft Session

Section A

MPs A B C Names Score
1.59
1
1

Estill Duggins - Karen Bock; Whitehall Duplicate Club 69.79%
1.11
2
2
1
Sandra McCall - Dale Gregg; Whitehall Duplicate Club 58.33%
0.80
3
3

Dennis Pittman - Donald Turacy Sr; Whitehall Duplicate Club 53.13%

STaC Game 02 Session

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.50
1
1

Stephanie James - Betty Hitchcock; Heights Duplicate Club 61.26%
1.05
2
2
1
Louise Brick - Annie Coleman; Heights Duplicate Club 57.93%
0.75
3
3
2
Jane Wolf - Janet Auwerter; Heights Duplicate Club 56.51%
0.53
4
4
3
Mary Emerson - Aloise Bates; Heights Duplicate Club 53.65%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.50
1
1
1
Laura Ross - Mary Smith; Heights Duplicate Club 62.73%
1.05
2
2
2
Arlene Abbott - Sybil Herron; Heights Duplicate Club 58.60%
0.75
3
3
3
Adrienne Meyer - Carol Manning; Heights Duplicate Club 55.12%
0.53
4
4

Rosemarie Sanscrainte - Jean Keller; Heights Duplicate Club 51.82%

Mon Aft STaC 299ers Monday Aft Session

Section C North-South

MPs A B C Names Score
0.80
1
1

Syed Ali - Asim Kokan; Rodef Shalom 70.61%
0.56
2
2
1
Rita DiFrancesco - Joan Davis; Rodef Shalom 58.71%
0.40
3
3

Rebecca Zoretich - Darcy Mcdowell; Rodef Shalom 54.78%
0.28
4


Linda Smith - Virginia Farnsworth; Rodef Shalom 51.89%
0.29

2
Cecelia Hard - William Hendricks; Rodef Shalom 51.03%

Section C East-West

MPs A B C Names Score
0.80
1
1
1
Allan Cohen - Lois Cohen; Rodef Shalom 62.00%
0.56
2


Linda Shensa - Edith Diamond; Rodef Shalom 57.37%
0.40
3
2

Anoo Verghis - Aline Lange; Rodef Shalom 49.10%
0.28
4


Howard Rom - Judith Cawley; Rodef Shalom 48.17%