D5 Winter STaC

D5
Dec. 5 - Dec. 11


Wednesday Evening Championship Pairs - 8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.38
1
1
1
Larry Gourley - Irving Seltzer; Altoona DBC 66.67%
2.54
2
2
2
Summer Rifkah - Thana Moussa; Altoona DBC 64.29%
1.90
3
3

Carl Hurd - E. Helen Gorsuch; Altoona DBC 62.70%
1.43
4
4

Barbara Marinak - Bruce Baldwin; Altoona DBC 60.71%
1.07
5
5
3
John Regan - Jeffrey A Gourley; Altoona DBC 59.52%
0.70

4
Muriel Oswalt - Louise Magee; Altoona DBC 52.38%
0.85

5
Diana Colabrese - Fred Colabrese; Altoona DBC 49.60%

Wednesday Eve Small Games - 8.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.56
1
1

Doris Kirsch - Jim Davis; Erie BA Unit 127 64.29%
2.67
2


Lynn Rafferty - Vernon DeJong; South Side Duplicate Brid 60.18%
2.00
3


Francis Tseng - Charles Smith; Erie BA Unit 127 58.33%
1.58
4
2

Mildred Artman - Jon Oheren; South Side Duplicate Brid 57.68%
1.18
5
3

Ronald Carter - Dale Fishbeck; South Side Duplicate Brid 55.32%
0.89
4

Elizabeth Goldthwait - Brenda Merkich; South Side Duplicate Brid 54.40%
1.28

1
Carol Beardmore - Gary Singer; South Side Duplicate Brid 50.48%
0.96

2
Amy Lund - Mary Tseng; Erie BA Unit 127 50.00%

Wednesday Evening Invitational Pairs - 6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1
1
1
Ron Fill - Al Dickman; Deleware Wed Night DBC 58.33%
1.80
2
2
2
Edna Fill - Jan O'Mara; Deleware Wed Night DBC 57.92%
1.35
3
3

Bill Rich - Carolyn Siracuse; Deleware Wed Night DBC 55.42%
1.20
4
4
3
Robert Lederhouse - Marilyn Wortzman; Deleware Wed Night DBC 54.17%
0.84

4
Henry Chudy - Paul Morgante; Deleware Wed Night DBC 53.75%

Wednesday Evening Pairs Wednesday Eve Session

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.69
1
1
1
Summer Rifkah - Thana Moussa; Altoona DBC 64.29%
1.18
2
2

Barbara Marinak - Bruce Baldwin; Altoona DBC 60.71%
0.85
3
3
2
Diana Colabrese - Fred Colabrese; Altoona DBC 49.60%
0.42

3
Edward McCauley - William Pounds; Altoona DBC 48.02%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.69
1
1
1
Larry Gourley - Irving Seltzer; Altoona DBC 66.67%
1.18
2
2

Carl Hurd - E. Helen Gorsuch; Altoona DBC 62.70%
0.85
3
3
2
John Regan - Jeffrey A Gourley; Altoona DBC 59.52%
0.42

3
Muriel Oswalt - Louise Magee; Altoona DBC 52.38%

Wednesday Eve Pairs Wednesday Eve Session

Section A

MPs A B C Names Score
1.69
1
1

Doris Kirsch - Jim Davis; Erie BA Unit 127 64.29%
1.18
2


Francis Tseng - Charles Smith; Erie BA Unit 127 58.33%
0.85
3
2
1
Amy Lund - Mary Tseng; Erie BA Unit 127 50.00%
0.48

2
Kathleen Dammeyer - Judith Lyons; Erie BA Unit 127 48.21%

Section A

MPs A B C Names Score
1.78
1


Lynn Rafferty - Vernon DeJong; South Side Duplicate Brid 60.18%
1.25
2
1

Mildred Artman - Jon Oheren; South Side Duplicate Brid 57.68%
0.89
3
2

Ronald Carter - Dale Fishbeck; South Side Duplicate Brid 55.32%
0.62
4
3

Elizabeth Goldthwait - Brenda Merkich; South Side Duplicate Brid 54.40%
0.59

1
Carol Beardmore - Gary Singer; South Side Duplicate Brid 50.48%

Open Pairs Wednesday Eve Session

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.20
1
1
1
Ron Fill - Al Dickman; Deleware Wed Night DBC 58.33%
0.84
2
2
2
Edna Fill - Jan O'Mara; Deleware Wed Night DBC 57.92%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.20
1
1
1
Robert Lederhouse - Marilyn Wortzman; Deleware Wed Night DBC 54.17%
0.84
2
2
2
Henry Chudy - Paul Morgante; Deleware Wed Night DBC 53.75%